President Donald Trump stopper militær hjelp til Ukraina. Det skremmer lederen for Ukrainsk forening i Rogaland.

BEKYMRET: Lederen for Ukrainsk forening i Rogaland, Taras Polishchuk FOTO: privat
Av: Sofia Voukelatos
SAKEN OPPSUMMERT:
- Taras Polishchuk sier at familiens overlevelse i Ukraina er takket være vestens støtte, som hjelper til med å skyte ned russiske droner.
- Reuters rapporterte at Trump stopper militær hjelp til Ukraina, noe Polishchuk mener er bekymrende og skuffende.
- Janne Tjensvoll Stangeland forklarer at Trump bruker provoserende retorikk, kjent som «dead catting», for å få folk til å fokusere på andre saker.
- Stangeland påpeker at selv om Trump kan skape uro, er det et håp om at Europa står samlet i møte med globale utfordringer.
– Familien min bor i området rundt Kyiv, og hver kveld hører de russiske droner fly over husene deres. Det er takket være støtte fra Vesten som gjør at dronene blir skutt ned, og at familien min fortsatt lever, sier lederen for Ukrainsk forening i Rogaland, Taras Polishchuk.
Tirsdag meldte Reuters at Trump stopper alt av militær hjelp til Ukraina. Noen dager før møttes Zelenskyj og Trump i Det hvite hus.
Et stort press
– Jeg forstår at det er et stort press over Ukraina om å bli med på en våpenhvile. Men jeg synes ikke at det møtet var noe særlig vennlig. Vi fikk ikke den klarheten rundt sikkerhetsgarantiene som vi egentlig trengte, sier Polishchuk.
Ifølge tall fra Kiel-instituttet har USA støttet Ukraina med totalt 114.2 billioner euro siden krigens utbrudd. USA har vært en av de største giverne for militær støtte til Ukraina.
– Det å se at USA har snudd sin støtte til Ukraina bekymrer meg veldig, sier Polishchuk.

EN NY VIRKELIGHET: Janne Tjensvoll Stangeland FOTO: Victor Valør Noreng
Sterk retorikk
– Trump er en vanvittig god kommunikator. Han treffer folket sitt, samtidig som han provoserer, sier universitetslektor i kommunikasjon Janne Tjensvoll Stangeland.
Stangeland trekker frem begrepet «Dead Catting». Et begrep som blir omtalt i kommunikasjonsbransjen.
– Se for deg at du sitter rundt middagsbordet. Plutselig er det noen som slenger en død katt på bordet. Naturligvis vil den døde katten bli det store samtaleemnet. Slik retorikk bruker Trump, han sier mye for å få fokuset vekk fra andre ting, sier Stangeland.
Stangeland reagerer også på retorikken Trump brukte under møtet som var mellom Zelenskyj og Trump i Det hvite hus.
– Det er ikke vanlig at visepresidenten til USA bryter inn i et slikt møte. Her kan det handle om USA sin maktposisjon og at Trump ønsker å vise folket sitt at han setter USA først, sier Stangeland.
– Burde nordmenn uroe seg?
–Jeg kan forstå at flere uroer seg. Mye av den retorikken hans virker jo også skremmende på oss, men vi må ikke glemme at han snakker til sine tilhengere, og det lykkes han jo med, sier Stangeland.
Til tross for en anspent verdenssituasjon avslutter Stangeland med noe som kan få flere til å senke skuldrene:
– Det er jo et håp om at Europa står samlet for Ukraina, og det føles trygt, sier Stangeland.