ØVELSE: Kvinne funnet død – ekskjæreste siktet

Dette er en kriseøvelse for journalistikkstudenter ved Universitetet i Stavanger. Hendelser som står omtalt i denne artikkelen er fiktive. Øvelsen avsluttes torsdag ettermiddag (24. april 2025).

En mann er pågrepet og siktet etter å ha drept en kvinne i 30-årene som skal ha vært hans tidligere kjæreste. Politiet rykket i dag tidlig ut til en bolig i Stavanger etter at en nabo varslet om bråk.

Politiet rykket ut til en privat bolig i 05-tiden etter meldinger om bråk. Foto: Eir Lynghammar

Av: Ingrid Njøten & Eir Lynghammar, Vaulenposten

En mann i 40-årene er pågrepet og siktet etter at en kvinne ble funnet død i en bolig på Våland idag tidlig. Han ble pågrepet utenfor boligen. Mannen skal ha vært ekskjæresten til den avdøde kvinnen, og han sier at han handlet i selvforsvar, sier forsvarer Sverre Sverd.

Den siktede og avdøde har hatt en pågående konflikt, og mannen er kjent for politiet fra før.

Mannen samarbeider med politiet, og innrømmer å ha påført henne dødelige skader, men erkjenner ikke straffskyld. Det vurderes fortløpende om han skal stilles til varetektsfengsling, sier politiinspektør Øyvind Dahl.

Politiet utførte livreddende førstehjelp da de ankom stedet, men kvinnen ble erklært død. Saken etterforskes som drap, men dødsårsaken er ukjent. Obduksjon av kvinnen vil bli prioritert.

– Det er uvisst om kvinnen var alene i huset, og ingenting tyder på at flere er innblandet selv om vi ikke skal utelukke det, sier innsatsleder Stian Sandved.

Kriminalteknikere er på stedet.

Alle pårørende er ikke varslet enda. Foto: Amelia Ceesay Hattestad

– Vi har sikret åstedet, gjort beslag, foretatt rundspørring i området og vitneavhør, sier Kari Torkelsen fra Sør-Vest politidistrikt.

Politiet ber om tips fra de som har vært i området fra midnatt til 06.00.

Reporter: Eir Lynghammar. Foto: Amelia Ceesay Hattestad