Av Herman Christiansen og Idun Hatlehol, Avisa Randaberg

Avbildet er stabsjef Vidar Olsen på politiets pressekonferanse. Foto: Ine Sofie Bjørke.
Dette er en kriseøvelse for journalistikkstudenter ved Universitetet i Stavanger. Hendelser som står omtalt i denne artikkelen er fiktive. Øvelsen avsluttes tirsdag (28. april 2026).
En mann i 20-årene er pågrepet og siktet etter drapet på en Go-ahead konduktør i 30-årene. Hendelsen tok sted tirsdag, på toget mellom Mariero og Paradis.

Go-Ahead skal videre fortsette å drifte som normalt. Foto: Ine Sofie Bjørke
-Vi har etterforsket saken bredt, of det er den samlede etterforskningen som har ledet oss fram til en pågripelse av en mann i 20-årene, sier politiadvokat Fredrik Martin Soma i en pressemelding.
De vil forsøke å avhøre siktede så fort det lar seg gjøre.
Go-Ahead tilbake på skinnene
-Vi gjør alt vi kan for å ta vare på de andre medarbeiderne, sier sjef for Go-Ahead Emil Eike på Go-Ahead sin pressekonferanse kl 10:45 i dag.
Eike forteller at de skal fortsette å drifte som normalt.
-Våre tanker går først og fremst til de pårørende og til alle våre kollegaer som er i sorg og sjokk, sier Eike.
Go-Ahead har styrket ordningen med vekter ombord og opplæring i håndtering av vanskelige situasjoner. Videre skal de ha møter for å diskutere ytterligere tiltak.

-Dette er svært tragisk, sier sjef for Go-Ahead Emil Eike om situasjonen. Foto: Ine Sofie Bjørke
– Allmenheten i Stavanger trenger ikke være bekymret, sier stabsjef Vidar Olsen på politiets pressekonferanse.
Han vil dog ikke kommentere om dette var et målrettet angrep.
– Tragisk hendelse
Da politiet kom frem 00:33 var konduktøren fremdeles i live, men han ble senere erklært død på sykehus. Pårørende er varslet.
– Politiet rykket kjapt ut til stedet sammen med helse. Det ble forsøkt livreddende tiltak, men livet til den fornærmede sto ikke til å redde, sier operasjonsleder Victor Fenne-Jensen.
– Vi tar vare på våre ansatte og passasjerer. Vi vil følge de opp med det de trenger. Det er en sjokkerende og tragisk hendelse, sier Oda Riska, kommunikasjonsansvarlig i Go Ahead Nordic.

Go Ahead Nordic er også på stedet, her ved kommunikasjonsansvarlig Oda Riska. Foto: Idun Hatlehol
15 personer var ombord på toget under hendelsen, og det skal ha vært flere vitner til hendelsen, i følge pressevakt Ole Andreas Skåreland i Go Ahead Nordic.
– Dette er en tragisk hendelse og våre tanker går ut til de pårørende, legger han til.
Politiet vil foreløpig ikke gå ut med nærmere opplysninger rundt hendelsen og den omkomne.
Det er opprettet en telefon for pårørende i saken: 61258000.